web widgets

Monday, 12 May 2014

RPH BM TAHUN 4

Rancangan Harian Bahasa Melayu Tahun 4
Matapelajaran: Bahasa Melayu
Tahun:  4
Tarikh:
Masa: 30 minit
Bilangan Murid: 19 orang (10 lelaki ,  9 perempuan )
Tema: Patriotik
Tajuk: Perpaduan Kaum di Malaysia.
Hasil Pembelajaran:
Fokus Utama :
5.2  Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar, serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 1: (i) Membaca lancar bahan bukan sastera dengan sebutan yang betul.
Fokus Sampingan:
8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk.
Aras 1:  (i) Membina ayat tunggal  berdasarka pelbagai baha rangsangan  yang diberi.
               (ii) Membia ayat majmuk berdasarkan tajuk yang diberikan.
Objektif :
 Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat :
i) Membaca dan memahami petikan ‘Kaum-kaum di  Malaysia’ dengan menggunakan  gaya sebutan , intonasi yang betul dan lancar.
ii) Membina 3 ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan  perkataan yang diberi di dalam kumpulan.
Pengalaman sedia ada:
 Murid pernah melihat kaum-kaum lain.
Kemahiran Bahasa:
 Bertutur, membaca dan menulis
Sistem Bahasa:
 i) Tatabahasa : Kata Hubung.
ii) Sebutan dan intonasi : sebutan yang betul.
    Pengisian Kurikulum:
i) Ilmu : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan, Kajian Tempatan dan Pendidikan Muzik.
ii) Nilai murni : Hormat-menghormati, bekerjasama, kesyukuran.
    Kemahiran Bernilai Tambah :
-  Kemahiran Berfikir
-  Pembelajaran Secara  Kontekstual
-  Pembelajaran Secara Konstruktivisme
-  ICT
Pengalaman sedia ada:
Murid pernah melihat kaum-kaum lain.
Bahan Bantu mengajar :
Petikan teks, persembahan powerpoint, lirik dan lagu “Setia” ,Kad Arahan, lembaran kerja dan soalan Interaktif.




Langkah / masa / isi pelajaran
               objektif
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Set induksi
(5 minit)

•Tayangan klip video  “Jenis  Tarian di Malaysia”.




•Murid memerhati dan mengamati  klip video yang dipaparkan.

•Guru bersoal jawab dengan murid setelah tamat tayangan
•Soalan :
–          Apakah yang dilakukan oleh mereka?

–          Namakan  kaum yang terdapat dalam klip video ini.
-          Bagaimanakah kamu tahu penari itu berbangsa Melayu, Cina dan India?
ABM :
•Slaid Powerpoint
KBT:
•Pembelajaran konstruktivisme
•Kajian Tempatan








Video klip
Blog P&P
Langkah 1
 (6 minit)

•Petikan “Kaum-kaum di Malaysia”.


•Murid membaca secara mentalis   petikan melalui blog P&P yang diberikan dan cuba memahami petikan tersebut.

•Murid membaca petikan secara mekanis secara individu melalui blog P&P dan murid yang lain mendengar dengan teliti

•Guru membetulkan kesalahan sebutan dan intonasi murid.

•Guru bersoal jawab dengan murid setelah tamat tayangan slaid.

•Soalan :
–Apakah yang anda faham dengan petikan mengenai
Kaum
*Melayu
*Cina
*India
*Kadazan
*Iban


•Slaid powerpoint
NILAI MURNI:
-Hormati-  menghormati
-peramah
















Teks : Blog P&P
Langkah 2
(5 minit)

•Murid membaca pantun.

Murid menjawab soalan interaktif.







•Guru memilih secara rawak beberapa orang murid membaca pantun melalui blog P&P.

•Murid menyampaikan pantun dengan sebutan,intonasi dan gaya yang betul

Beberapa orang murid ke hadapan kelas untuk menjawab soalan interaktif ( makna rangkai kata ) melalui slide power point.

ABM :
•Kad Arahan
NILAI MURNI:
•Bekerjasama 
KBT :
•Pembelajaran secara kontekstual
•Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Langkah 3
( 5 Minit )

Murid menjawab soalan interaktif




Guru memilih secara rawak ke hadapan kelas untuk menjawab soalan interaktif.

Murid melabelkan nama bendera dan menulis makna setiap warna pada jalur gemilang bedasarkan soalan interaktif yang ditayangkan


Langkah 4
(6 minit)

Membina ayat tunggal dan majmuk.


Aktiviti Berkumpulan

•Murid menulis ayat tunggal dan majmuk berdasarkan perkataan- perkataan yang diberikan dalam m/s word.

Wakil kumpulan membentangkan ayat yang telah dibina di hadapan kelas.


KBT :
•Kemahiran berfikir

Penutup
(3 minit)
•Menyanyikan lagu patriotik “Setia”.
•Merumuskan tajuk yang dipelajari

•Memberi lembaran kerja

•Murid menyanyi dengan penuh semangat bersama guru.
•Guru merumuskan apa yang telah dipelajari pada hari ini.
Pengayaan & Pemulihan
•Slaid powerpoint lagu patriotik “Setia”.




Kerja rumah


No comments:

Post a Comment